Jaka jest różnica pomiędzy lawetą, a autolawetą?

Jedno wiesz na pewno: oba te pojazdy uratują Twój samochód w momencie, gdy przytrafi Ci się jakiś wypadek lub stłuczka. Jednak autolaweta nieco różni się od tradycyjnej lawety. Sprawdź, na czym polega ta różnica!

Autolaweta to coś znacznie więcej

Zasadnicza różnica polega na tym, że słowem laweta można określić każdy pojazd (zwykle w formie przyczepy), który służy do transportowania samochodów, motocykli, sprzętów, mebli czy materiałów budowlanych. Z kolei autolaweta jest czymś ponadto; nie jest tylko przyczepą, a całym pojazdem mającym za zadanie udzielenie pomocy po wypadku. Krócej mówiąc: laweta jest jedynie przyczepą, przy pomocy której holuje się auto. Natomiast autolaweta to zharmonizowane połączenie kokpitu sterującego (kierownicy) i tradycyjnej lawety.

Autolaweta czy laweta – co wybrać?

Wszystko tak naprawdę zależy od okoliczności i tego, na czym Ci najbardziej zależy w związku z jej użyciem. Jeśli pragniesz sprawować kontrolę nad pojazdami bez obaw, postaw na autolawetę, która jest elastyczniejsza w prowadzeniu, jak również zmniejsza ryzyko zarysowań, otarć czy innych zniszczeń. Z kolei laweta jest tańsza, dlatego warto ją wybrać w momencie, gdy chce się zaoszczędzić na kosztach związanych z holowaniem samochodu.

Na co zwrócić uwagę przy wynajmie autolawety i lawety?

Oczywistą rzeczą jest, że pod uwagę należy wziąć głównie jej przegląd techniczny. Trzeba starannie sprawdzić ogumienie, działanie wciągarki oraz stan liny. Wypożyczalnia lawet i autolawet powinna mieć ważne wszelkie dokumenty minimum na okres wypożyczenia plus dodatkowy zapas czasu, np. miesiąc.

Autolaweta i laweta – cennik

Generalnie wiele zależy od firmy, w której do wynajęcia znajduje się wybrana przez Ciebie autolaweta czy laweta. Cennik powinien być udostępniony na stronie www wypożyczalni albo po kontakcie telefonicznym. Warto porównać cenniki w wielu wypożyczalniach, aby porównać je ze sobą i wybrać najlepszą ofertę. Pamiętaj, że na cenę duży wpływ na długość wynajmu!